Správné čištění zubů

Pět tipů pro lepší zdraví vašich zubů a dásní

Pojem zdraví je v této době asi nejskloňovanější slovní spojení vůbec. Všichni určitě budete souhlasit, že je to opravdu ta nejdůležitější věc, co v životě máme. V tomto článku se zaměříme na zdraví vaši dutiny ústní, protože lidské tělo je propojené a i úroveň ústní hygieny může ovlivnit kvalitu celkového zdraví.

1) Jak často si čistit zuby? Kvalita vyhrává nad kvantitou. 

Pokud jste se při otevření tohoto článku vyděsili, že od teď strávíte v koupelně o hodinu déle než jste zvyklí, dovolte mi vás uklidnit. Zuby stačí čistit dvakrát denně. Ano, opravdu si nemusíte čistit zuby po každém jídle. Dokonce bych to ani nedoporučila. Zaměřte se na kvalitu čištění místo na kvantitu. Obecně se doporučuje čistit zuby ráno a večer. Ráno je ideální si zuby vyčistit po snídani. Mezi snídaní a čištěním zubů by měl být dodržen časový odstup alespoň 30ti minut, aby nedošlo k poškození skloviny, protože složení naší snídaně může obsahovat kyselé a slazené nápoje a další cukry v potravinách. Po 30ti minutách dojde ke srovnání hladiny pH a můžete si v klidu zuby vyčistit.

Ne každý z nás je ale ranní ptáče a pokud je pro vás 30 minut čekání nereálné, vyčistěte si zuby klidně před snídaní. Po snídani si jen vypláchněte čistou vodou a hurá do práce. Pokud přes den konzumujete více kyselých nápojů či např. kávy, vypláchněte si ústa po jejich požití alespoň čistou vodou, aby zuby nebyly v kyselém prostředí po celý den. Večer zuby vyčistěte před spaním a poté už nic nekonzumujte a nechce své zuby i tělo odpočinout až do rána.

2) Zubní kartáček, práce všeho druhu

Pokud se ocitnete v drogerii v oddělení zubní péče obklopeni množstvím nabízených zubních kartáčků, můžete se cítit poněkud zmatení. Jaký je ten správný? Pokud vybíráte manuální zubní kartáček, měli byste se řídit třemi základními pravidly. Hlavice kartáčku by měla být malá, vlákna měkká a rovně střižená. Firmy se snaží předhánět a konkurence je velká. Nemusíte vždy pořizovat ten nejdražší kartáček. Stačí se řídit těmito třemi jednoduchými pravidly. Pozor, ne každé označení kartáčku SOFT je kartáček měkký. Bohužel neexistuje obecná veličina, která by platila pro všechny výrobce. Pokud je kartáček tvrdý, rozhodně s ním doma najdete i jiné uplatnění než pro vaše zuby. Zkuste s ním třeba vyčistit boty, to je takový můj malý osobní tip :).

V DéHá vám rádi poradíme, jaké kartáčky si vybrat.

V posledních letech jsou velmi oblíbené elektrické zubní kartáčky. Ty lze rozdělit do dvou kategorií. Sonické elektrické zubní kartáčky a oscilačně-rotační elektrické kartáčky. Důležitá je opět hlavice kartáčku. Vlákna by měla být měkká a rovně střižená. Důležitá je rozhodně správná technika čištění, se kterou vám určitě pomůže a poradí dentální hygienistka. Tedy kupříkladu my. 🙂

3) A co vaše mezizubní prostory? 

Určitě každý z nás má doma alespoň nějaký zubní kartáček. Máte ale i ten mezizubní? Mezizubní kartáček je úplně stejně důležitý jako klasický zubní kartáček. Naštěstí je zubní péče v naší zemi i ve světě na vzestupu a mezizubní čištění se stává nedílnou součástí domácí zubní péče.  Pokud si chcete zachovat zdravé zuby bez zubních kazů a zdravé dásně bez zánětu – bez mezizubního kartáčku se neobejdete. Při výběru mezizubního kartáčku je opět důležité, aby vlákna kartáčku byla měkká.

Nejdůležitější ale je správná velikost mezizubního kartáčku. S výběrem toho pravého vám opět poradí vaše hygienistka. Bývá pravidlem, že člověk má více než jednu velikost mezizubního kartáčku, protože mezizubní prostory jsou různě veliké a záleží i na postavení zubů.

4) Technika na prvním místě

I Když budete mít v koupelně na výstavce ten nejdražší a nejlepší kartáček na světě, kvalitně vyčištěné zuby vám sám od sebe nezajistí. Kartáček je potřeba používat správně, aby nedošlo k traumatickému poškození zubů a dásní, a aby splnil to, co od kartáčků očekáváme. Kvalitně vyčištěné zuby a dásně. Ano čtete správně – a dásně. Technik čištění zubů existuje nespočet, není ale potřeba v tom hledat nic složitého.

Manuální kartáček přiložte pod úhlem 45 stupňů na rozhraní zubu a dásně, kartáček rozhýbejte do krouživého pohybu tak, aby přejížděl jak po dásní, tak po hladké plošce zubu. Tímto způsobem vyčistěte zub ze všech stran. Pozor ale na přílišný tlak! Dáseň je měkká tkáň a sklovina je sice nejtvrdším materiálem v těle, ale při poškození už vám zpět nedoroste. Z tohoto důvodu je potřeba používat měkký kartáček a dodržovat správnou techniku.

Po vyčištění si můžete vyzkoušet takový malý test. Zkontrolujte zuby jazykem jak z vnitřní tak z vnější strany. Pokud jsou zuby hladké – jsou také čisté! Nezapomeňte, že nejdůležitější je při čištění správný zubní kartáček s správná technika. Zubní pasta a další chemické látky jako jsou ústní voda jsou až sekundární. Čisté zuby vám nezajistí.

5) Stavte se u nás v DéHá 🙂 

Pokud máte po přečtení předchozích odstavců pocit, že i tak nevíte, jak na to, stavte se u nás! Pravidelné návštěvy dentální hygieny jsou stejně důležité jako návštěvy zubního lékaře. Troufám si říci, že mnohdy i důležitější. Pokud se budete o své zuby starat správně, nebudete muset trpět u zubaře s vrtačkou v puse. V DéHá vám vybereme správně pomůcky, včetně mezizubních kartáčku a především vás naučíme, jak pomůcky používat. Žádný učený z nebe nespadl a také čištění úst je třeba se naučit a trénovat. Proto si berte pomůcky na každou návštěvu u nás.

V naší ordinaci se řídíme protokolem GBT (Guided Biofilm Therapy). Inovativní a bezbolestné odstranění zubního plaku, zubního kamene a pigmentací pomocí Airflow. Používáme nejkvalitnější nástroje, samozřejmostí je dodržování nejvyšších hygienických standardů a jednorázových pomůcek, aby pro vás i pro nás bylo ošetření bezpečné. Především ale svojí práci děláme rády, protože má smysl a na vašich úsměvech nám skutečně záleží.  


Děkujeme za pozornost! 🙂

Líbil se vám článek?
Pak budeme rádi za sdílení. 

Máte dotaz?
Zeptejte se nás při ošetření a nebo hned teď na Instagramu DéHá.

DéHá dentální hygiena
Dukelských hrdinů 967/10
+420 792 314 271
Created with by Dom.