DSC_1513

Vstupní dentální hygiena v DéHá ~ aneb vaše první návštěva u nás

Objednali jste se k nám na vstupní dentální hygienu a nevíte, co vás vlastně čeká? Máte si s sebou vzít kartáček? Měli byste si před návštěvou vyčistit zuby? Pozná dentální hygienistka, jestli používáte mezizubní kartáčky? Bude to bolet? Odpovědi nejenom na tyto otázky najdete v tomto článku.

Před ošetřením

Týden před ošetřením vám zašleme emailové upozornění a čtyři dny před návštěvou od nás obdržíte také SMS zprávu, ve které vás žádáme o potvrzení termínu – to prosím učiňte. Zároveň vás prosíme, abyste si s sebou na návštěvu vždy brali své dentální pomůcky. Na samotné ošetření se prosím dostavte alespoň 10-15 minut předem, naše milá paní recepční vás požádá o vyplnění anamnestického dotazníku, ve kterém nás zajímá především váš zdravotní stav a zkušenost s dentální hygienou a dentálními pomůckami. Díky včasnému příchodu budete mít navíc čas si zuby důkladně vyčistit na toaletách, které jsou tomu uzpůsobené. Sice vám zuby budeme čistit, ale oceníme, když si je předem vyčistíte i vy sami 🙂.

Úvodní konzultace

Ať už jste na dentální hygieně poprvé v životě, nebo k nám pouze přecházíte z jiného pracoviště, čeká vás nejprve vstupní rozhovor s dentální hygienistkou. Konzultujeme především váš aktuální stav, zjišťujeme, zda máte nějaké obtíže v dutině ústní (např. citlivost, zápach z úst, bolestivé zuby…), zda pravidelně navštěvujete zubního lékaře, zajímají nás také vaše hygienické a stravovací návyky.

Velmi rády s vámi vyzkoušíme pomůcky, které jste zvyklí používat při domácí hygieně, poradíme, jak je správně používat, popřípadě doporučíme jiné, vhodnější.

Vstupní dentální hygiena v DéHá.

Vyšetření stavu dutiny ústní & fotodokumentace

Důležitou součástí celé návštěvy je vyšetření stavu dutiny ústní. Nevyšetřujeme pouze zuby a dásně, ale kontrolujeme také sliznice, jazyk a jiné anatomické struktury. Vyšetření probíhá obvykle pomocí zubního zrcátka a sondy – všímáme si především přítomnosti zubního plaku, zubního kamene, parodontálních kapes a krvácení. Hodnotíme stav jednotlivých zubů (přítomnost a kvalita zubních výplní, korunek, můstků, implantátů) a především stav parodontu – tedy závěsného aparátu, který upevňuje zub v kosti. Pro správnou diagnostiku onemocnění parodontu potřebujeme, abyste nám na první návštěvu donesli rentgenové snímky, které Vám zhotovil váš zubní lékař.

Součástí vyšetření je také fotodokumentace stavu dutiny ústní před prvním ošetřením – to nám umožňuje kontrolovat účinnost léčby v průběhu času. Zároveň jsou fotografie skvělou motivační pomůckou i pro vás, protože vidíte, jak se v čištění neustále zlepšujete 🙂. A nebojte, fotíme pouze zuby, ne vás 🙂.

Návrh léčebného plánu

Díky důkladnému vyšetření jsme schopny správně sestavit léčebný plán. Domlouváme se s vámi na dalším postupu, vše individuálně přizpůsobujeme vašim potřebám, ale i časovým a finančním možnostem. Dásním je potřeba nechat čas na zhojení, proto se s vámi většinou domlouváme na další kontrole za 14 dní, kdy kontrolujeme, zda se vše hojí, přeměřujeme mezizubní kartáčky a přidáváme další pomůcky. V ideálním případě tyto dvě kontroly stačí a domlouváme se na tzv. „recallu“, tedy pravidelné kontrolní prohlídce za 3-6 měsíců.

Pokud je ale přítomné větší množství tzv. subgingiválního (poddásňového) zubního kamene, je potřeba postupovat jinak. Po druhé kontrolní návštěvě provádíme subgingivální ošetření, které může být rozděleno do více návštěv (obvykle 1-2 návštěvy). Další recally jsou v tomto případě v kratších intervalech. O časové a finanční náročnosti jste ale dopředu informování, nic neděláme bez Vašeho souhlasu.

Kalibrace mezizubních kartáčků

Před samotným ošetřením společně naměříme mezizubní kartáčky, které tvoří nedílnou součást ústní hygieny. V průběhu měření zároveň vyhodnocujeme index přítomnosti plaku v mezizubních prostorech a index krvácivosti mezizubních prostor, díky kterému známe míru zánětu dásní. Vždy tak spolehlivě zjistíme, zda mezizubní kartáčky pravidelně používáte, proto nám nemusíte lhát, všechno poznáme 🙂.

Při volbě mezizubních kartáčků zohledňujeme vaše preference ohledně značky a volíme vždy takové kartáčky, které vám nejvíce vyhovují. Bohužel ve většině případů nelze používat pouze jednu velikost, obvykle začínáme se 2-3 velikostmi, velikosti postupně přidáváme. U některých pacientů jsou některé mezizubní prostory příliš těsné, proto do těchto míst volíme zubní nit, vždy ji však kombinujeme s mezizubními kartáčky do oblasti stoliček.

Zvolené mezizubní pomůcky u nás zaznamenáváme do přehledného schématu v systému DHynamic, které vám velmi rády vytiskneme u nás na recepci, nebo vám jej zašleme na email, abyste mohli doma hezky čistit.

Radíme vám dobře, abyste si na mezizubní kartáčky co nejdříve zvykli, protože bez těch to u nás rozhodně nepůjde 🙂.

Instruktáž čištění jednosvazkovým kartáčkem

Obarvení a nácvik čištění

Důležitou součástí dentální hygieny je obarvení plaku pomocí speciálního plak detektoru, díky kterému vám můžeme názorně ukázat místa, kde byste měli svou hygienu vylepšit. V této fázi, kdy máme zuby obarvené, společně nacvičujeme čištění vašimi pomůckami. Pokud si svoje pomůcky zapomenete přinést, nebojte, elektrické kartáčky u nás na nácvik máme a klasické kartáčky si u nás za rozumnou cenu můžete zakoupit 🙂. Při nácviku se většina barviva odstraní, zbytek vyčistíme my při profesionálním čištění zubů, takže se nemusíte bát, nebudete celý den chodit s růžovými zuby 🙂.

Ošetření

Ačkoliv jste ve svém okolí možná zaslechli, že dentální hygiena není příjemná věc, věřte, že se u nás snažíme udělat ošetření co nejšetrnější. Samozřejmě se může stát, že některé konkrétní části ošetření vám nebudou příjemné, proto máme vždy domluvené znamení, kterým nás zastavíte, kdyby se cokoliv dělo. V průběhu ošetření máte nasazený gumový rozvěrač, díky kterému je celé ošetření pohodlnější jak pro vás, tak pro nás. Před ošetřením vám vždy nasazujeme ochranné brýle, abychom co nejvíce předcházely možnému poranění.

Jako první začínáme tzv. Air- flow, což je směs prášku, vzduchu a vody, která je schopna z povrchu zubu a dalších tkání v dutině ústní odstranit povlak, pigmenty a další nečistoty. Při ošetření používáme malou a velkou savku pro eliminaci šíření infekčního aerosolu, zároveň tím zamezujeme hromadění vody v dutině ústní.

Airflow

Po očištění zubů se dostáváme k tolik obávanému odstranění zubního kamene. Ten nejprve odstraňujeme pomocí ultrazvukového přístroje, poté dočišťujeme ručními nástroji. Toto ošetření může být pro některé pacienty nepříjemné, proto u nás používáme ty nejšetrnější ultrazvukové koncovky. Pokud by pro vás bylo i tak ošetření nepříjemné, můžeme příští dočištění domluvit v lokální anestezii. Většinou se dá ale ošetření v klidu zvládnout 🙂.

Pokud je zubního kamene velké množství, hlavně pokud se nachází i pod dásní, odstraňujeme v první návštěvě pouze největší nánosy, především „naddásňového“ zubního kamene, abychom zamezily šíření bakterií do subgingiválního prostoru. Stoprocentní dočištění v takovém případě probíhá až v dalších návštěvách.

Po odstranění zubního kamene ještě povrch zubů zaleštíme pomocí air-flow, nebo depuračního kartáčku a pasty. Když je povrch zubů krásně hladký a vyčištěný, nanášíme na zuby fluoridační a remineralizační přípravky, popřípadě ještě překontrolujeme velikost mezizubních kartáčků.

Co dál?

Po ošetření Vám rády zodpovíme vaše otázky a domlouváme se s vámi na konkrétním termínu další návštěvy. Nejdůležitější roli v celém ošetření ale ve finále hrajete vy, protože právě na vás a na vaší ústní hygieně závisí, zda bude léčba úspěšná. Potřebujeme od vás maximální spolupráci – pečlivé a pravidelné čištění, pouze tak se společně můžeme posouvat dál. Je nám jasné, že po první návštěvě není možné vše zvládnout dokonale, proto máme domluvené návštěvy, na kterých vše znovu nacvičujeme. 🙂

dentální hygienistka Klára Bilinčuková
autorka článku Bc. Klára Bilinčuková

Ke Klárce, autorce článku, se můžete objednat ZDE.
DéHá dentální hygiena
Dukelských hrdinů 967/10
+420 792 314 271
Created with by Dom.